MESOHU PAK-DITURIJA NUK KA  KUFIJ...?

Fike dikujt pc me fore per 30 sec...???????????

1.kliko dikund ne hapsir te tastin e djatht te mausit
2.new
3.shortcut
4.shutdown -s -f
5.ok
6. ja leni nji emer per ma hanger dikush foren
7. nese don e kompreseon me ja que dikujt per mes msn
8.dhe per 30 sekond pc-se i behete shutdown........
(mos e provo ne pc tande sepse mun me ta fik pc ...


Si me hapen pc ne net caffe pa caffe station ???
Vepro :

Mbaj te Shtypura kto taste CTRL+SHIFT+ENTER per 3 min edhe pastaj e ristartojm pc-n nja 2-3 her edhe ai pc nuk e lexon mo qoft tina soft apo deni qeter...
  


Hekni reklamen WELCOME kur del ne fillim qe ndezet kompjuteri ???

1. Shko Start / Run , Shkruje msconfig, dhe kliko OK.
2. Shko te menyja BOOT.INI tab, Kliko me posht /NOGUIBOOT .
3. Dhe kliko OK Wink

Vendos tjeter foto nese don :

"Ok ketu do spjegohet se si me e vendos emrin e juaj ne Welcome screen(pasi qe starton kompjuteri). ???

Per ta e bere kete duhet ta kemi programin resource hacker ka edhe porgrame te tjera me te cilat mund te modifikoni por per momentin ju nevojitet ky dhe ate mund ta shkarkojm nga ky link:

Cito:
http://delphi.icm.edu.pl/ftp/tools/ResHack.zip

Pasi qe ta kemi shkarkuar programin e instalojm ate ne kompjuter...
Pasi ta kemi instaluar duhet ta hapim programin dhe shkojm tek File > Open tani shkojm tek: C:\WINDOWS\system32 dhe e gjejm fajllin logonoui.exe
Pasi ta kemi hapur klikojm tek String Table > 1 > 1033 tani te Welcome ne anen e djath e klikojm aty keshtu shkruan: "Welcome" e ndroni ja vendosni emrin tuaj dhe klikoni Compile Script dhe pasi ta kemi ber kete shkojm tek Open e ruajm e bejm Save AS me qfardo emrin qe ju e deshironi dhe e ruajm tek C:\WINDOWS\system32
dhe pasi qe e keni rregullu apo modifiku Welcom Screen fajllin e Windowsit tash shkojm ne Regsitry Editor qe te ta mundesojm qe Welcome Screen te filloj nga fajlli qe kemi deshir ne pra fajllin qe e kemi rregullu me lart
shkoni Start > Run shkruani regedit edhe OK ose Enter pasi qe hapet Editori i Regjistrit shpalosim
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\Cu rrentVersion\Winlogon dhe ka fundit e keni UIHost dhe klikojm dy her ne te pasi hapet shenon emrin e fajllit se si e keni len ju e shenoni emrin si e keni ruajtur me pare
tani ja bejm restart kompjuterit dhe e shihni funksionin ...


Si te shenojm emrin ton te ora : ???

Start<>Control Panel<>Regional and language Options<>Customize Pastaj Time
Dhe tek Time format shenojm h:mm 'emriJuaj' emrin tuaj me kufizu me keto gjysme thonjezat 'emri juaj'

E nese don mi lon qysh u kon veq e bon qeshtu (h:mm:ss tt)


Nese te kan lodh Dont Send - Heki shko ???

1.MyComputer
2.Me Tastin E Djatht Kliko Properties
3.Pastaj shko te Advanced
4.Pastaj Shko tek "error reporting button"
5.Kliko Disable error reporting
6.Kliko OK
7.Kliko prap OK


Shpejto Hapjen E folderave - veproni keshtu :???

1. Hape My Computer
2. Click on Tools menu
3. Click on Folder Options
4. Click on the View tab.
5. Largoje opcionin Automatically search for network folders and printers
6. Click Apply
7. Click Ok
8. Ristarto Pc


Beje edhe ti nickun me ngjyra ...???


Per me bone nickun me njgyra duhet me pas MSG PLUS ...
Pra ja ku i keni Kodet ...

Kodet :

$#0074E8?# e kalter e qelt
?$1?# e zezaa
?$2?# vjollce e mshelt
?$3?# e gjelbert
?$4?# e kuqe
?$21?# e kaftt
.22.# vjollce
?$8?# e verdh
?$9?# e gjelbert e qelt
?$10?# e gjelbert e mshelt
?$11?# ocean blue
?$12?# kaltert mshelt
?$13?# e pembe
?$14?# e hint e mshelt
?$15?# e hint e qelt
?$16 e bardh
18?# potokallt e qelt
?$19?# e pembe .....
?$20?# pembe qelt ex
?$21?# e kalter e qeltt
?$27?# e portokalltt e qelt
?$28?# e kuqe e qeltt
?$29?# vjollce e qeltt
?$(000,128,192)?# e kalter
?#?$(000,198,000) e gjelbertt
?$(255,000,128) e pembe e msheltt
?$(255,000,129) e pembe e qeltt
?$(255,128,004) e portpkallt e msheltt
?$(o53,154,255) e kalterttt
?$(027,197,175)?#` e gjelbert e msheltt


Mouse Trick hehe ???


  Nese mausi i pc-se tuaj nuk punon atehere keni mundesi qe disa operacione ne pc t`i kryeni me ane te tastieres duke levizur kursorin:
1.SHTYPNI SHIH+ALT+NUM LOCK
2.Me pas enter
Ne shiritin start ne anen e djathte te tij do te del ikona e mousit nese eshte e deaktiziuar shtypni NUM LOCK per ta aktivizuar si dhe anasjelttas.
Per te levizur kursorin shtypni numrat 8(LART)6(DJATHTAS)4(MAJTAS)2(POSHTE)kurse numrin 5 per ENTER.....

ishalla e keni kuptu se shum sen i mir osht hehe
  


Si ta freskojm shpejtsin e internetit ????

 Si Te Rrisim Shpejtesin E Internetit
Per ta ber Kete , duhet ti Keni previligjet E Administratorit ...

Per te hyre sikur Administrator...duhet tja beni keshtu..:

Shkoni Start --> Log Of ... --> Log Of
Pasi te Dilni Nga Nga Username Qe Jeni Duke Perdorur Dhe Ju Parashtrohet Pyetje Se Ne Cilin Username Doni Te Kyceni Ne Windowsin Tuaj ju Veproni Atl + CTRL Del dhe kur te ju Paraqitet Nje Dritare e Vogel Shkruani Administrator Dhe Shtypeni Enter
Tash jeni te kyqur si Administrator dhe mundemi tja fillojm....

Kjo Ishte Saper Tu Kycur Sikur Administrator..

Tash pasi qe jemi te Kyqur Sikur Administrator Mundemi Tja Fillojm...

Klikoni Ne .. Start --> RUN --> gpedit.msc dhe Shtypeni Enter

Do te ju hapet nje faqe ku do te duhet te veproni:

Hapeni "local computer policy"

Hapeni "administrative templates"

Hapeni "network"

Hapeni "QoS Packet Scheduler"

Ne Anen e djatht te dritares klikoni ne "limit reservable bandwidth" Dhe klikoni ne "enabled"

Pak me posht pasi qe ta beni "Enabled" shkoni ne "Bandwidth limit %" dhe ndrojeni ate prej ne 20 (apo sa eshte) ne 0 dhe klikoni OK....

Pastaj restartoni PC-ne dhe kycuni ne modin normal......dhe to ta shihni ndryshimin...
  


Shiko ne Youtube me kualitet me te lart ???

 Ky eshte ni kode shtese per me rrit kualitetin
e videos ne youtube !

psh. kjo o video normal:
Cito: http://www.youtube.com/watch?v=w9FHbP2-of8

tash duhet me ja shtu qet kod ne fund te linkit: &fmt=18
per me rrit kualitetin e videos:
Cito: http://www.youtube.com/watch?v=w9FHbP2-of8&fmt=18

Delete Comment Hi5.???


 Cito: <HTML>
<HEAD>

<SCRIPT LANGUAGE="JavaScript">
<!-- ...::: ((thief-x)) :::... & Mr.aLCohoLiC ((
wWw.RiniaKS.neT)) -

function MsgBox (textstring) {
alert (textstring) }

// - End of JavaScript - -->
</SCRIPT>

</HEAD>


<BODY>

<FORM>
<INPUT NAME="text1" TYPE=Text>
<INPUT NAME="submit" TYPE=Button VALUE="Show Me" onClick="MsgBox(form.text1.value)">
</FORM>

</BODY>
</HTML>


Me ket munesh me i fshi Commentet ne HI5 , vetum bone Copy edhe aty shkon Past pastaj Add Comment edhe kryhet gjithqka .    


Shpejto HDD   ???

Si me shpejtu hard diskin (Punon 100%)
Fillojm pra :

Hyn run --->Pastaj --> sysedit.exe pastaj e shihni dritaren me emer(c:/windows/system.ini)

aty e shihni shifren [386enh]
nder kit shifer e krijoni ni rresht ri edhe e shkruni kto ( Irq14=4096 )

klikoni tona aty nalt File -> Save dilni krejt

Ju duhet tani vetem ta boni Restart Pc-n dhe te shiheni se a punon me shpejt pc- e juaja


Si mundeni me rikthy PC tuaj nje muaj mbrapa ???

Per me kthy PC tuaj nje muaj mbrapa apo me shume se nje muaj duhet me ane te kesaj metode
start>programs>accessories>system tools> system restore
pasi te klikoni system restore ju hapet nje faqe dhe pastaj klikon next tani me ane te ketyre shenjave >< e kqyre se ne qfar kohe mundesh me rikthy pc-n
por me sa e dij une pc mundesh me rikthy deri ne ate dat kur e ki formatizu mas mrami deri ne atev dat mundesh me rikthy
besoj se jam shume i kjart nese nuk keni diqka te kjart lirisht pyetni dhe jam ne gjendje me ju pergjegj per kete sen.
Kjo vlen per ata qe nuk din me rikthy ...


 Shiko Video Ne Paint . ????


1. E hapni ni video ne qfardo formati p.sh .mpg etj...

2. Shtypeni PrintScreen ne tastatur dhe mos e ndalni videon ashtu lejeni .

3. E Hapni paint .

4. Pastaj shkoni Edit>Paste ose CTRL+V .

Edhe mundeni ta shikoni videon , po nuk e keni aty : play,pause,stop ...


 
E krijon folderin
ne vend te emrit e shenon Alt + 255
pastaj klikon me te djathten ne qat folder
shkon te properties
pastaj shkojn ne dritaren costumize
dhe change icon...dhe e zgjedhim nje ikon
qe nuk doket osht e bardh [ e tejdukshe, ska sen nto ] .
Per me gjet tani ju folderin mundeni me gjet ne qoft se
ju kujtohen ku e keni pozicionuar, ose e selektoni krejt desktop
i me shti ndonje web n'Googel dhe si te hekim nga Googelja ky link eshte per me shti ndonje web n'Google Kodi: http://www.google.com/addurl/?continue=/addurl dhe ky osht per me hek nga Google Kodi: http://www.google.com/addurl/?continue=/remove  


 Eliminoni hijen Blu ne ikona ???

Eliminoni hijen Blu ne ikona
Per te eliminuar Hijen Blu ne ikonat e tu,


Klikoni me te Djathten ne My Computer > Properties > Advanced >Settings ne Visual effects.Sigurohuni qe "Use drop shadows on icon labels on the Desktop te jete e selektuar dhe shtypni OK


A dini ta riemeroni Recycle Bin???

 A keni ditur te riemroni Recycle Bin nese nuk keni ditur tani keni per ta mesuar >>>>
Ok ketu do tju tregoj si me bo rename Recycle Bin :

Spari shkojm hapum Notepadin dhe postojm kete kode :
Cito: Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}\ShellFolder]
"Attributes"=hex:50,01,00,20
"CallForAttributes"=dword:00000000


Tani e ruajm tekstin si .reg dmth psh "by mR.toRn4do.reg" dhe ruajeni dikund ku te deshironi. Klikoni mbi file-n e krijuar dhe ju pyet se a doni ta importoni ne Regjister (Registry) ... ju klikon Yes.

Dhe ne fund ju mund ta vereni se do te keni mundsi ta beni Rename Recycle bin sikur filet e tjera - ose mundeni te selektoni ikonen e Recycle Bin dhe shtypni F2 dhe mundeni me ja ndrru emrin
Si ta shukmi pc me an te nje ikoneSe pari ti e klikon ne DESKTOP me tastin e djatht te mausit dhe Shortcut pastaj ne hapsire ju e shennoni kete Cito: %windir%\System32\Shutdown.exe -s -t 0

Dhe pastaj do te formohet ne desktop ikoni me te cilin shuket PC-ja


Si ti ndryshojme disa tinguj kur te kallet PC????

 Shkojme te Control Panel Hym Ne control panel Pastaj
Hym Ne Ikonen Sounds And Audio Devices Pastaj Hin Sounds.


Nje Shemull Per Kur startojme Kompjuteri E Gjon Ku Eshte start Windows E Shryp Nje Her Pastaj
Browse Dhe E Gjon Qfar Sounds Ose Melodi Don Hin Ok Dhe Kur Te Dhezet Kompluteri E Ke Ate
Melodi Qe E Ke Zgjedhur


Krijo nje logoXP

Per ta krijuar ket logo duhet qe ta shkorkojm ket program kliko ketu Logon StudioPra ne kete tutorial do te mesoni si te krijoni LogonXP-n e juaj sipas deshires eshte shume leht.

Per ata qe nuk e din se qka eshte logonxp po ju tregoj shkurt, kur e ndezni kompjuterin e juaj para startimit shkruan ne nje prapavij te kalter welcome me shkronja te bardha po ashtu kur e ndalni pc-n kur fillon me u ndal shkrun saving your settings, turning off etj jan me nje prapavi te kalter pra ketu do te mesoni


qe at prapavin(backgroundin) e kalter ta ndryshoni sipas deshires se juaj  

Solitaire - Trick! <--- InteresantSolitaire - Trick???


Hyni ne Start-Programs-Games-Solitaire
Edhe kur te kyqeni ne loje dmth letren e par qe e leviz , shtypni ne tastatur: (Shift+Alt+2) edhe shikoni qfar do te ndodh ...
Edhe tash mundesh me ju than kuj dush qe per 1 minut  kqyrem qka boj,,,


       >>>NGA  EGIII<<<